GYDA

 


Trzeba mieć jednak sporo odwagi, wiarę we własne siły i pomysł na siebie, by opuścić zespół, który przez długi czas był jedną z eksportowych wizytówek rodzinnego kraju. Ale Gyda Valtýsdóttir tak właśnie zrobiła. Opuściła zespół múm , choć ten podbijał serca fanów w wielu krajach, w tym także polskich. Gyda postanowiła jednak podążać własną ścieżką.

Odeszła, by kontynuować studia jako wiolonczelistka. Ukończyła Musik Akademie w Bazylei uzyskując tytuł magistra jako muzyk klasyczny jaki i improwizacyjny. Po ukończeniu studiów podróżowała i współpracował z wieloma znakomitymi muzykami. Lista jej muzycznych kooperacji jest imponująca. To m.in The Kronos Quartet, Josephine Foster, Damien Rice, Colin Stetson, Jónsi Ólöf Arnalds, Ben Frost, Aaron & Bryce Dessner (z The National).

W 2017 roku artystka wydała album „Epicycle” , który zawierła jej interpretacje utworów m.in. Schuberta, Schumanna, Harrego Partcha czy George'a Crumba. Album zyskał uznanie krytyki, otrzymał liczne nagrody i wyróżnienia, a także znalazł się na szczytach rocznych podsumowań w Islandii.

Rok później artystka w ciągu trwającej 10 dni sesji, która miała miejsce w owym Jorku nagrała kolejny album, który zawierał 9 unikalnych, autorskich kompozycji islandzkiej wiolonczelistki. „Evolution” to album bardzo delikatny i zmysłowy, momentami także mocny i wyrazisty. Dominują partie smyczkowe, nie zabrakło jednak także elektroniki. Gyda nie tylko gra, ale i śpiewa. I to jak. Towarzyszą jej Shahzad Ismaily, Albert Finnbogason, Aaron Roche, Julian Sartorius i Úlfur Hansson.

Gyda tworzy na scenie niepowtarzalny nastrój, prawdziwą magię. To będzie z pewnością niezapomniany koncert artystki.

 
kup-karnet

© 2018 Halfway Festival | All Rights Reserved. Made with love by DO IT crew