Kalendarz

Czas i miejsce

Białystok

20 kwietnia, na chwilę przed koncertem Halfway Festival prezentuje: Starsabout / premiera płyty zapraszamy Was na rozmowę o książkach i muzyce.

Naszym gościem będzie Leszek Gnoiński, dziennikarz, autor książek muzycznych „Kult Kazika”, „Republika. Nieustanne tango”, „Myslovitz. Życie to surfing”, „Raport o Acid Drinkers” oraz współautor autobiografii Marka Piekarczyka „Zwierzenia kontestatora”, „Encyklopedii polskiego rocka” i „Farben Lehre – Bez pokory”. Wszystkie sprzedały się w nakładzie przekraczającym 100 tysięcy egzemplarzy.

Z Leszkiem porozmawia Ilona Karpiuk. 

Spotykamy się 20 kwietnia o godz. 18.00 na Scenie Kameralnej Opery i Filharmonii Podlaskiej, wstęp wolny.

Leszek Gnoiński – dziennikarz, autor książek muzycznych „Kult Kazika”, „Republika. Nieustanne tango”, „Myslovitz. Życie to surfing”, „Raport o Acid Drinkers” oraz współautor autobiografii Marka Piekarczyka „Zwierzenia kontestatora”, „Encyklopedii polskiego rocka” i „Farben Lehre – Bez pokory”. Wszystkie sprzedały się w nakładzie przekraczającym 100 tysięcy egzemplarzy.

Reżyser i scenarzysta filmów dokumentalnych o tematyce rockowej, między innymi „Historii polskiego rocka”, „Beats of Freedom - Zew wolności”, serii filmów o historii festiwalu w Jarocinie, pełnometrażowego „Jarocin, po co wolność” i krótkometrażowego „Fugazi. Centrum wszechświata”. Współautor scenariusza wystawy stałej Spichlerza Polskiego Rocka w Jarocinie, redaktor około stu płyt, m.in. „Złotej kolekcji” czy „Gwiazdy polskiej muzyki lat 80.”. Pisał m.in. dla „Super Expressu” (prowadził w latach 90. największą wkładkę o muzyce ukazującą się w dziennikach ogólnopolskich), „Machiny”, „Newsweeka”, „Wprost”, „Tylko Rocka”, był zastępcą redaktora naczelnego Magazynu Muzycznego MUZA i redaktorem naczelnym portalu cgm.pl; współpracuje z „Miastem Kobiet” i „Gazetą Magnetofonową”.

 

 

 

 

 

 

Halfway Festival 2018 już w czerwcu, ale zanim usiądziemy w Amfiteatrze Opery, by posłuchać artystów z całego świata zapraszamy na spotkanie z białostockim zespołem Starsabout – jedną z najjaśniejszych gwiazd na podlaskiej scenie muzycznej. Nowa płyta „Longing for Home” zdobywa coraz większy rozgłos, dlatego przyszedł czas na koncertową premierę – na Scenie Kameralnej Opery i ze znakiem jakości Halfway Festival.

 

BILETY

 

Starsabout tworzą Piotr Trypus (gitara i wokal), Tomek Kryjan (gitara), Piotr Ignatowicz (bas), Sergiusz Pruszyński (perkusja) i Marcin Wasiluk (klawisze, gitara).

Grają alternatywnego rocka z progresywnymi i post-rockowymi odniesieniami. Zadebiutowali przed dwoma laty odrealnioną, rozmarzoną płytą Halflights, która spotkała się z bardzo przychylnym przyjęciem słuchaczy oraz niezależnego środowiska muzycznego. W czerwcu 2017 otwierali 6. edycję Halfway Festival w Białymstoku. Natomiast pod koniec ubiegłego roku, nakładem niemieckiego labelu Progressive Promotion Records, ukazał się ich drugi album „Longing for Home”. Nowy materiał sprawia, że o zespole coraz częściej pisze się za granicami kraju.

Taka muzyka musi opierać się na trudniejszych do osiągnięcia cechach, takich jak szczerość, emocjonalna więź i rzetelne rzemiosło, aby odcisnąć piętno – ale właśnie to polskie Starsabout zrobiło na płycie „Longing for Home” – o nowej płycie zespołu napisał James Morehead z opuszine.us. Pozytywne recenzje ukazały się w wielu innych krajach, m. in w Belgii, Niemczech, Japonii.

Zespół się cieszy się także uznaniem lokalnych twórców i krytyków, dzięki czemu został okrzyknięty Podlaskim Zespołem Roku 2017 w rankingu audycji „Pod powierzchnią” w Polskim Radiu Białystok.

Istotą brzmienia Starsabout jest połączenie marzycielskich linii melodycznych z charakterystycznym, nostalgicznym i emocjonalnym brzmieniem gitar, które otulają słuchacza niczym delikatna, wieczorna mgła, co pozostaje znakiem rozpoznawczym zespołu od momentu powstania w 2012 roku.

Bilety: 20 zł
Miejsce: Scena Kameralna, ul. Odeska 1


"O kurde, to był sztos" napisali nasi znajomi festiwalowicze kilka dni temu po koncercie zespołu Low, który mieli okazję zobaczyć w Stanach.

Z jednej strony minimalistyczna, chłodna, surowa i skupiona, z drugiej, pełna ukrytych emocji i introwertycznej energii – taka jest muzyka Low. Grają od 1993 roku, cały czas zachowując swój własny rozpoznawalny styl, jednocześnie wciąż tworząc oryginalną, świeżą i docenianą, zarówno przez krytykę jak i publiczność, muzykę. Nie ulega wątpliwości, że obecnie Low to kultowa i silna marka w świecie muzyki niezależnej. My liczymy, że w naszym niewielkiem amfiteatrze, w którym emocje są na wyciągnięcie ręki, ta muzyka zabrzmi najgłębiej jak się da.

Przypominamy, że do 15 kwietnia karnety kupicie w niższych cenach (160 PLN normalny, 140 PLN ulgowy): http://bit.ly/halfway_karnety2018

Projekt bez tytułu 13

Oto kolejni artyści, którzy wystąpią w naszym Amfiteatrze podczas Halfway Festival 2018! 

Nie możemy się doczekać atmosfery, która będzie towarzyszyła występom Conora O'Briena i Anny Ternheim. Przypominamy, że sprzedaż karnetów już ruszyła: http://bit.ly/halfway_karnety2018

27654646 1387587718036313 4437333260258693746 n

Najnowsza płyta Anna Ternheim "All the Way to Rio" ukazała się jesienią 2017 r. To siódme wydawnictwo tej niezwykle cenionej w Szwecji artystki, które promuje kameralnymi koncertami. Uznaliśmy więc, że czas najwyższy by Anna Ternheim zagrała także w naszym Amfiteatrze.

27657969 1387595474702204 1703281171684428378 n

 

Takie zestawienie proponujemy Wam na początek! Amiina, Jane Weaver i Annie Hart wystąpią na Halfway Festival 2018! Dziś także rusza sprzedaż karnetów.

 

Amiina z projektem "Fantomas" to sceniczny eksperyment na Halfway Festival... Zapraszamy Was do kina. Na film i muzykę na żywo w wykonaniu najbardziej znanego islandzkiego kwartetu smyczkowego?

amiina


Jane Weaver – miłośniczka kosmologii i "Na srebrnym globie" Żuławskiego. Połączenie elektroniki i freakfolku. Jej najnowsza płyta "Modern Kosmology" znalazła się w wielu tegorocznych podsumowaniach.

janeweaver

 

Annie Hart dotychczas udzielała się w Au Revoir Simone, ale zespół zrobił sobie na razie przerwę od intensywnego koncertowania, co Annie wykorzystała by nagrać swoją bardzo nowojorską i bardzo w stylu swojej macierzystej formacji płytę.

annie

 

KUP KARNET

Dzięki naszemu Przyjacielowi Bilety24.pl karnety kupicie bez prowizji!

To już oficjalne! Widzimy się na 7. edycji Halfway Festival!

Zapraszamy Was do Amfiteatru Opery i Filharmonii Podlaskiej w dniach 29 czerwca – 1 lipca 2018 roku. Zapiszcie tę datę w kalendarzu, a my zakasujemy rękawy i już niebawem przedstawimy Wam artystów, których w przyszłym roku będziemy gościć na naszym festiwalu!

Dziękujemy, że z nami byliście podczas tegorocznej edycji Halfway Festival. 

Tegoroczna pogoda idealnie dopasowała się do huśtawki nastrojów, jaką przeżywaliśmy w ostatnich miesiącach. Przez chwilę baliśmy, że prawem serii wydarzy się jeszcze coś szczególnego, co zakłóci przebieg imprezy. Na szczęście wszyscy artyści dojechali, wszystkie koncerty się odbyły i byliście Wy. Jak zawsze niezawodni (tylko jakoś tak mało pląsaliście).

Dziękujemy Wam za Waszą obecność i wyrozumiałość. Jak co roku każdy miał swoich faworytów, każdy zachwycił się czymś innym. I dobrze, bo zależy nam na różnorodności. Mamy nadzieję, że bawiliście się dobrze, że w czasie naszych "deszczowych" przerw mieliście czas by pogadać ze znajomymi, albo poznać nowych ludzi. Na żywo, bez Facebooka!
VI edycja HF przeszła do historii. Co dalej? Nie wiemy, ale jak będziemy wiedzieć, to Wam powiemy (chmury wciąż wiszą nad festiwalem). Liczymy jednak na to, że spotkamy się za rok w Białymstoku. Bardzo byśmy chcieli by móc z Wami rozmawiać tylko o muzyce i by to posty o muzyce, a nie o naszych kłopotach zdobywały rekordowe ilości "lajków". Dziękujemy Wam za miniony weekend. Dziękujemy także za ostatnie miesiące, za to że byliście z nami, wtedy gdy tego potrzebowaliśmy. Wybaczcie niedociągnięcia, niedogodności. Do zobaczenia na różnych letnich festiwalach i... na Halfway Festival/ W Połowie Drogi 2018. My już nie możemy się doczekać, a na razie dzielimy się z Wami zbiorem relacji z Halfway Festival 2017.

FOTORELACJE Cykady.com:
Piątek (23 czerwca) Halfway Fanday
Sobota (24 czerwca)
Niedziela (25 czerwca)


Szósty Halfway za nami Opera i Filharmonia Podlaska

W drodze jak ojciec z córką Dzika Banda

Halfway Festival 2017 – relacja Nowa Muzyka

Relacja z Halfway Festival 2017: Deszcze niespokojne... Interia Muzyka

Halfway Festival 2017: Czarne chmury nad Białymstokiem Onet Muzyka

Halfway Festival 2017 Music Is

Halfway Festival – spotkajmy się w połowie drogi – dzień pierwszy i drugi [relacja] Głos Kultury

Halfway Festival – spotkajmy się w połowie drogi – dzień trzeci [relacja] Głos Kultury

Prywatność to jedna z rzeczy, które bardzo cenię – wywiad z TORRES Głos Kultury

Halfway Festival 2017: ARTI MUZIKOS, ARTI LIETUVOS Manomuzika

Były koncerty na scenie Opery. W weekend Halfway Festival w amfiteatrze [ZDJĘCIA, WIDEO] Bialystokonline.pl

Na leżakach i na trawie. Halfway Festival w amfiteatrze Opery [ZDJĘCIA, WIDEO] Bialystokonline.pl

Leżaki na scenie, Christine i mroczne dźwięki. Zaczął się Halfway Festival Gazeta Wyborcza

Mocne kobiety, mocna muzyka, mroczny klimat. Halfway Festival Gazeta Wyborcza

Grenlandia, burza i dobre emocje. Wszystko na Halfway Festival Gazeta Wyborcza

Garść wspomnień z Halfway Festival 2017 Szafa Muzyczna

Nie Było Grane 08/07 Radio Wrocław

Białystok: Rozpoczął się muzyczny festiwal Halfway Gazeta Prawna

Relacja z Halfway Festival 2017 Kinkyowl

Halfway Festival 2017 - magia inna niż zwykle Brodata Muzyka

Halfway Fanday – przeddzień urokliwego festiwalu Młody Wschód

Halfway Festival 2017 | Muzyka jest kobietą Młody Wschód

Halfway Festival 2017. Emlyn - pozytywne wibracje (zdjęcia, wideo) Kurier Poranny

Halfway Festival 2017. The Veils, Juana Molina, Torres (zdjęcia, wideo) Kurier Poranny

Halfway Festival 2017. Angel Olsen, CassMc Combs, Nive, East of My Youth, Coals (zdjęcia, wideo) Kurier Poranny

Byłam tam – Halfway Festival 2017 Zuza Słucha

Halfway Festival 2017 Na Obrzeżach

i wisienka na torcie:

Dramat 20-latki. Nie transmituje koncertu na Fejsie, nikt jej nie wierzy, że jest na festiwalu Asz Dziennik

 

Halfway Festival 2017 nie odbyłby się bez wsparcia i zaufania, którym obdarzyli nas lokalni (i nie tylko) przedsiębiorcy.

Dziękujemy wszystkim firmom, które pomogły nam w realizacji tegorocznej edycji festiwalu, a szczególnie osobom, które były bezpośrednio zaangażowane we współpracę z nami!

 

via GIPHY

Miło nam poinformować, że w tym roku ponownie możecie liczyć na zniżki na przewozy pociągowe POLREGIO!

Oferta „Kolej na rozrywkę” umożliwia zakup biletów na przejazd pociągami spółki Przewozy Regionalne z upustem ok. 30%. Warunkiem zakupu tańszego biletu jest podanie hasła: HALFWAY. Bilety można kupować w przedsprzedaży do 7 dni przed Halfway Festival 2017 przez:

- strony www.polregio.pl lub www.biletyregionalne.pl
- aplikację mobilną SkyCash
- stronę www.koleo.pl

W czasie przejazdu na podstawie oferty „Kolej na rozrywkę”, podróżny powinien posiadać bilet na koncert w danym dniu lub karnet festiwalowy..

 Już niewiele ponad tydzień dzieli nas od Halfway Festival 2017.

 

Jak wyglądają Wasze muzyczne przygotowania? My każdy dzień zaczynamy z playlistą, którą dzielimy się też z Wami

Znamy już wszystkich artystów edycji 2017 i możemy się z Wami podzielić naszym plakatem w ostetcznym jego kształcie. 

Tradycyjnie już, autorem festiwalowych grafik jest Andrzej Wieteszka. W tym roku, podczas festiwalu, będziecie mogli podziwiać jego prace na wystawie POSTERS/PORTRAITS w Foyer Opery.

POSTERS/PORTRAITS to wystawa autorskich plakatów Andrzeja Wieteszki, ilustratora i grafika projektanta, który tworzy identyfikację wizualną festiwalu od jego pierwszej edycji w 2012 roku. W ramach POSTERS/PORTRAITS zaprezentowane zostaną portrety popularnych osobistości różnych kręgów – od muzyków i aktorów, przez modelki na politykach kończąc. Portrety autorstwa Wieteszki nie są klasycznym odwzorowaniem wyglądu fizjonomii, przedstawiają głębokie poszukiwania i analizę w zakresie graficznego kodu twarzy. Kompozycja faktur, kolorów i typografii tworzy swoistą identyfikację wizualną konkretnych postaci, a autor nadaje wizerunkom status znaków firmowych marek jakimi są sami portretowani. To język ze świata mediów, z którymi Andrzej związany jest od początku swojej drogi twórczej. Jest to również refleksja nad specyfiką naszych czasów, w których twarz jest najbardziej eksploatowanym obszarem ludzkiej tożsamości, a w przypadku osób publicznych podlega dodatkowo bezwzględnym mechanizmom rynku.

Otwarcie wystawy
23.06.2017| piątek | godz. 18.30, Foyer Opery

Ci młodzi polscy artyści wystąpią na naszym festiwalu dzięki platformie Gigmit!

Agata jest na początku swojej muzycznej drogi, część z Was może ją kojarzyć z programu Idol Polska, w którym próbowała swoich sił. Nas oczarowała swoją świeżością i dobrą energią, którą na pewno podzieli się z nami ze sceny Amfiteatru. Coals z kolei, to skład, który ma już wielu fanów, wiemy, że wielu z Was liczyło na ich koncert podczas Halfwaya. Kasia i Łukasz mają na koncie wiele sukcesów, m.in. otwierali pierwszą w Polsce wideosesję dla legendarnej stacji KEXP, a ich utwór „Weightless” został wybrany przez stację piosenką dnia w sierpniu 2015 roku.
Agata Karczewska rozpocznie festiwalowy dzień w sobotę, a Coals w niedzielę.KARNETY: http://bit.ly/Halfway2017-karnety | 140/160 PLN
PIĄTEK | 23.06: http://bit.ly/halfway-fanday | 40 PLN (dla posiadaczy karnetów wstęp wolny po rejestracji)
SOBOTA | 24.06: http://bit.ly/24-czerwca | 90 PLN
NIEDZIELA | 25.06: http://bit.ly/25-czerwca | 100 PLN

Grúska Babúska z powodów prywatnych nie będzie mogła wystąpić na Halfway Festival 2017. Nam i zespołowi jest bardzo przykro, ale mamy też dobrą wiadomość - udało nam się znaleźć godne islandzkie zastępstwo.

Powitajcie na pokładzie EAST OF MY YOUTH czyli Herdís Stefánsdóttir i Thelma Marín Jónsdóttir. Mieszkają i tworzą w Reykjaviku, choć grupa powstała w jednym z barów w Berlinie, w 2014 roku. Nawiązały też współpracę z Guðnim Einarssonem, współproducentem trzech utworów na debiutanckiej epce, która ukazała się w tym roku. Co ciekawe, wszyscy chodzili wcześniej do jednej szkoły średniej, ale wtedy jeszcze się nie znali. Ostatecznie po latach spotkali się, choć ich drogi prowadziły różnymi ścieżkami – Herdís studiuje kompozycję muzyki filmowej, a Thelma jest aktorką. Tytuł epki „East Of My Youth” i jednocześnie nazwę zespołu dziewczyny zaczerpnęły z kultowej książki Jacka Kerouaca „W drodze”.

Na fanpage'u Twin Peaks Polska możecie zgarnąć podwójny karnet na Halfway Festival 2017!

Najnowszy sezon "Twin Peaks" łączy z Halfway Festival głównie osoba Finna Andrewsa i The Veils. Lidera zespołu zobaczymy w jednym z odcinków, a ponadto, David Lynch zdecydował, że wykorzysta w serialu muzykę kapeli. Jeśli chcielibyście usłyszeć muzykę z "Twin Peaks" na żywo i wygrać podwójny karnet na Halfway Festival 2017, weźcie udział w konkursie Twin Peaks Polska na Facebooku - w komentarzu wystarczy napisać jaki jest Wasz ulubiony utwór z soundtracku "Twin Peaks" i dodać hashtag: #halfwayfestival. Rozwiązanie konkursu już w sobotę 10.06!

 

 

Przedstawiamy Wam kolejnego partnera Halfway Festival 2017!

Palarnia Kawy La Kafo specjalnie dla Was wypali kawę HALFWAY, którą będziecie mogli kupić podczas festiwalu, aby po powrocie do domu rozkoszować się jej aromatem wspominając magiczne chwile w naszym Amfiteatrze!
Dedykowana nam kawa to mikrolot pochodzący z plantacji Finca La Cascada w Nikaragui, którą widzicie na zdjęciach. W słodkim smaku kawy HALFWAY wyczujecie nuty czekolady, rodzynek i jagód ☕
La Kafo to mała rodzinna firma, którą założyli pasjonaci kawy, dowiecie się o niej więcej na www.lakafo.pl i na Facebooku.

 

Wolontariat na Halfwayu to świetna przygoda! Na pewno zgodzą się z nami wszyscy wolontariusze, którzy towarzyszyli nam przy poprzednich edycjach.

Gwarantujemy nieprzespane noce i dużo emocji, ale też solidną dawkę dobrej muzyki i pracę z fajnymi ludźmi.
Jeśli nie straszne Wam nocne pobudki i wyprawy na lotnisko, dobrze znacie języki obce (głównie angielski), jesteście komunikatywni i dobrze zorganizowani, a przy tym odpowiedzialni i wytrwali (aftery...;)) - to znaczy, że to właśnie Was szukamy!
Wolontariusze będą odpowiedzialni za opiekę nad artystami podczas ich pobytu w Polsce/w Białymstoku oraz pomoc w bieżących sprawach i organizację festiwalowego sklepiku. Warunkiem koniecznym jest pełna dyspozycyjność w dniach 22-26 czerwca 2017 oraz skończone 18 lat.

Zgłoszenia (imię i nazwisko, numer telefonu i kilka słów o sobie) wysyłajcie na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. do najbliższego poniedziałku (05.06.2017) włącznie.

Czekamy na Was! :)

Horyzont to oficjalny gastro partner Halfway Festival 2017! 

Horyzont pojawił się na kulinarnej mapie Białegostoku w grudniu i od tamtej pory zgromadził grono wiernych fanów. Zapraszamy Was na ul. Legionową 14/16, w Horyzoncie z festiwalowymi opaskami dostaniecie 20% zniżki i znajdziecie specjalne pozycje w menu. W Horyzoncie spotkamy się także na wydarzeniach towarzyszących. Do zobaczenia W Połowie Drogi w Horyzoncie!

Poznajcie Horyzont na Facebooku, Instagramie i WWW.

Jest kilka rzeczy, które wyróżniają Halfway Festival wśród polskich festiwali. Ma niezwykle kameralną atmosferę, odbywa się w zatopionym w zieleni Amfiteatrze Opery, większość występujących muzyków gości w Polsce po raz pierwszy, a artystę, który przed chwilą był na scenie można spotkać na terenie festiwalu. Jednak największym atutem Halfwaya jest najbardziej zaangażowana i najcieplejsza publiczność, dlatego w tym roku, w przeddzień festiwalu, zapraszamy Was na HALFWAY FANDAY!

Ugościmy Was w nowej przestrzeni i zaproponujemy Wam nową formułę spotkania ze znakomitą muzyką. Spotkamy się 23 czerwca w kulturalnym sercu Białegostoku – na Dużej Scenie Opery i Filharmonii Podlaskiej, która zwykle była naszym festiwalowym backstage'em. Na tę specjalną okazję scena zyska nowy wymiar, a zgodnie z naszą Halfwayową tradycją, jako pierwszy wystąpi lokalny artysta – jeden z najbardziej obiecujących białostockich zespołów, który zabierze nas do świata swoich „dream sounds” STARSABOUT.

Kolejną artystką, którą zobaczymy tego wieczoru na Dużej Scenie Opery jest Christine Owman, która wystąpi w Białymstoku z Magnusem Sveningssonem z The Cardigans (gitara basowa), Andréasem Almqvistem z Vanna Inget (perkusja) i Robertem Wegnerem (gitara). Muzyka Christine Owman to mroczne psychodeliczne brzmienia, które są jednocześnie subtelną i marzycielską muzyką.

HALFWAY FANDAY energetycznie zakończymy w Foyer Opery, gdzie wystąpi SHUMA, białoruski skład będący znakomitą mieszanką archaicznych pieśni stanowiących spuściznę po wschodniosłowiańskich pogańskich rytuałach oraz współczesnej elektroniki. Ostatni album zespołu zatytułowany „Sonca” zyskał przychylność krytyków muzycznych i został okrzyknięty najlepszym białoruskim albumem 2016 roku.

Czeka nas wieczór bogaty muzycznie, ale ponadto, zapraszamy Was na wernisaże dwóch wystaw. W Operowej Galerii Fotografii zaprezentujemy zdjęcia Wojciecha Prażmowskiego dla jednego z czołowych kreatorów japońskiego świata mody – Mitsuhiro Matsudy. Z kolei w przestrzeni Foyer Opery podziwiać będzie można dzieła Andrzeja Wieteszki – ilustratora i grafika projektanta współpracującego z Halfwayem od pierwszej edycji festiwalu. Wieteszka zaprezentuje prace z cyklu POSTERS/PORTRAITS.

Choć Halfway Festival od czasu do czasu napotyka na swojej drodze przeszkody, to zawsze u boku organizatorów stoją wierni fani festiwalu. Chcemy Wam za to podziękować i HALFWAY FANDAY jest naszym ukłonem za Wasze nieocenione wsparcie. Wszyscy posiadacze karnetów mogą nieodpłatnie uczestniczyć w piątkowych koncertach HALFAY FANDAY, warunkiem jest jednak wcześniejsza rejestracja za pomocą formularza dostępnego na halfwayfestival.com/rejestracja. Pozostałe osoby mogą kupić bilety w cenie 40zł. Ilość miejsc jest ograniczona.

REJESTRACJA NA HALFWAY FANDAY

Znany jest już także dzienny harmonogram Halfway Festival 2017. W sobotę (24 czerwca) wystąpią kolejno Cate Le Bon, Juana Molina, Torres i The Veils. Z kolei w niedzielę (25 czerwca) na scenie Amfiteatru zagrają Grúska Babúska, Nive & The Deer Children, Cass McCombs Band i Angel Olsen. Dziś rusza sprzedaż biletów jednodniowych w cenach 80zł (sobota 24 czerwca) i 90zł (25 czerwca), które będą obowiązywały do 21 maja 2017 roku włącznie. Od 22 maja za bilet na sobotnie koncerty trzeba będzie zapłacić 90zł, a niedzielne – 100zł. W sprzedaży są wciąż karnety w cenach 160zł (normalny) i 140zł (ulgowy). 

KUP BILET NA HALFWAY FANDAY (23.06)

KUP BILET NA SOBOTĘ (24.06)

KUP BILET NA NIEDZIELĘ (25.06)

Na Halfway Festival 2017 zagoszczą argentyńska awangarda, najlepszy songwriter naszych czasów i walijska surrealistka.

Poznajcie kolejnych artystów, którzy wystąpią w Amfiteatrze Opery Podlaskiej w czerwcu 2017! Juana Molina tworzy muzykę unikatową, w której spotykają się ambient, neofolk, chillout, psychodelia, indie pop i folk. Krytycy nazywają ją "gwiazdą argentyńskiej awangardy", a my jesteśmy bardzo ciekawi tego muzycznego eksperymentu na naszej scenie. Z kolei Cass McCombs wciąż zbiera doskonałe recenzje za wydaną w 2016 roku płytę "Mangy Love, a The New York Times okrzyknął go jednym z najlepszych songwriterów naszych czasów. Tę niezwykłą trójkę zamyka walijska artystka Cate Le Bon, której utwór "Wonderful" z albumu "Crab Day" znalazł się w 100 najlepszych piosenek 2016 według Pitchfork.

 

via GIPHY

 

Wasze 3 minuty mogą zadecydować o przyszłości Halfway Festival 2017. Prosimy o wypełnienie petycji w sprawie finansowania Halfway Festival z budżetu miasta Białystok.

PODPISZ PETYCJĘ

14 lutego odbędzie się posiedzenie Komisji Kultury i Promocji Miasta Rady Miasta Białystok, na które zostaliśmy zaproszeni, by raz jeszcze rozmawiać o finansowaniu Halfway Festival 2017 z budżetu miasta.
Podobno maile, które wysyłaliście nie mają takiej mocy jak PETYCJA... dlatego raz jeszcze poprosimy Was o pomoc, by tym razem podpisać się pod załączonym dokumentem i raz jeszcze pokazać, czym dla nas wszystkich jest Halfway.

Dziękujemy Wam za wsparcie, za każdy komentarz i za każdą wiadomość!

 

 

Trzy pięknie śpiewające artystki dołączają do lineupu Halfway Festival 2017.

Nowojorska singer-songwriterka Torres, pochodząca z dalekiej Grenlandii inuicka piękność Nive z zespołem The Deer Children oraz balansująca pomiędzy mrocznym, psychodelicznymi brzmieniami, a subtelną i marzycielską muzyką Chrisitine Owman. Więcej o artystkach przeczytajcie w zakładce LINEUP!

Niezmiennie zachęcamy do kupienia KARNETÓW.

*uczniowie, studenci do 26 roku życia, doktoranci, emeryci, renciści, osoby niepełnosprawne (aby skorzystać ze zniżki, przed wejściem na teren festiwalu należy okazać dokument uprawniający do ulgi)
*dzieci od 7 do 12 roku życia 50% ceny
*dzieci do 7 roku życia – wejście bezpłatne

via GIPHY

To była chyba najtrudniejsza dla nas edycja festiwalu. Ale też najbardziej ekscytująca. I wiele się podczas niej nauczyliśmy. Także o Was.

Budujemy festiwal od początku zakładając, że jesteście jego ważną częścią. W dużym stopniu go współtworzycie. Wsłuchujemy się w Wasze głosy, bierzemy pod uwagę Wasze propozycje, nawet te najbardziej zaskakujące. Musimy jednak przyznać, że w większości są one z naszego punktu widzenia nierealne. Co nie znaczy, że nie pytamy. Owszem, ale jeśli dowiadujemy się, że honorarium Bon Iver oscyluje w granicach 2-3 budżetów naszego festiwalu, to bezradnie rozkładamy ręce.

Od początku zakładaliśmy, że festiwal będzie przede wszystkim prezentował artystów, którzy z różnych powodów nie mieszczą się na tak zwanych podstawowych wishlist polskich festiwali i polskich festiwalowiczów. Nie dlatego, że chcemy być bardzo oryginalni, ale dlatego, że wśród „pominiętych” jest wielu znakomitych artystów, którzy często na scenie prezentują się co najmniej tak ciekawie jak headlinerzy wielkich gigów. Nie chodzi też w tym wszystkim aby zdobyć wasz poklask, czy stać się koncertem życzeń. Chodzi o to by stworzyć muzyczne porozumienie, które będzie wymagające dla każdej ze stron. I dla nas i dla Was.

Wiemy, że wbrew pozorom to niełatwy program. Wiemy, że wielu z Was pomimo entuzjazmu i lajków na Facebooku wcześniej czy później przeniesie się na inne festiwale. Taka jest kolej rzeczy. Każdemu jednak, kto nam zaufał jesteśmy wdzięczni. I bardziej nawet niż różne oficjalne wyróżnienia w oficjalnych plebiscytach cieszy nas, kiedy wyjeżdżając z Białegostoku wywozicie coś, co jest dla was indywidualnie przeżytym wzruszeniem i odkryciem. To jest nieuchwytne, niepoliczalne i marketingowo nie do wykorzystania, ale dla nas najważniejsze. Co zapewne przyszłości festiwalu dobrze nie wróży, bo jak pochwalić się czyimś głębokim poruszeniem przed decydentami.

Wiemy także, że choć formuła festiwalu budzi zachwyt wielu osób, to wśród stałych bywalców może pojawiać się już znużenie, może nawet lekkie znudzenie. Pozostaniemy jednak naszej formule wierni. Nie znaczy to, że nie mamy marzeń. Mamy. Od początku zakładaliśmy, że festiwal powinien zaistnieć zdecydowanie mocniej w przestrzeni miasta. Chcielibyśmy, by stał się czymś więcej niż tylko eventem. Może kiedyś się nam to uda. Trzymajcie za to kciuki.

Ale w swojej zasadniczej idei festiwal się nie zmieni. Nadal będzie miejscem prezentacji singer – songwriterów różnej maści i artystów, którzy czerpią w swojej twórczości z szeroko pojętej muzyki folkowej. Zmieniać się będą tylko akcenty, odcienie. Amfiteatr, przesłanie „blisko ludzi, blisko muzyki” oraz nasz dystans do wszelkich muzycznych wyścigów, gigantomanii i „headlinerowania” wszystkiego co możliwe pozostanie bez zmian.

Po poprzedniej edycji pojawiły się głosy, że może program był zbyt jednorodny. Postanowiliśmy więc go nieco urozmaicić. W tym roku pojawiły się głosy, że program był zbytnio urozmaicony, za mało wyciszony. W zeszłym roku narzekaliście, że zbyt mało było imprez towarzyszących. Przygotowaliśmy w tym roku kilka, ale z ankiet wynikało, że skorzystał z nich niewielki procent festiwalowiczów. Tak już z Wami jest. To nie są zarzuty. Potraktujemy to jako anegdoty, które przekonują nas, że festiwal nadal należy robić „po swojemu”. Z Wami, ale na własną odpowiedzialność. Bo wiecie, jednym podobał się ten zespół, a innym wręcz przeciwnie. Nawet w tak niewielkiej społeczności trudno o muzyczny konsensus. Ale w sumie nie o to chodzi. Chodzi o to by każdy wywiózł swoje, niepowtarzalne emocje.

A jeśli już przy anegdotach jesteśmy to warto podsumować w skrócie, to co wydarzyło się w 2016 roku na naszej scenie i poza nią. A działo się wiele. I wiele zapamiętaliśmy momentów zza kulis, którymi chcielibyśmy się podzielić.

Na przykład entuzjazmem menadżera Destroyera, który po zakończeniu koncertu wykrzyknął: „Panowie wiecie ile graliście?! To najdłuższy set na całej naszej trasie!”. Nic dziwnego, że Dan Bejar po zakończeniu koncertu długo siedział w kulisach, nie rozmawiał z nikim, nawet z członkami swojego zespołu. Widać było ile ten koncert kosztował go emocjonalnie. Podobne emocje towarzyszyły Ane Brun, która wpadła nawet w lekką panikę przed koncertem. Tak bardzo bała się Waszego przyjęcia. Tego, czy mimo późnej pory, będziecie mieli ochotę na jej muzykę. Po zakończeniu koncertu widać było jak wreszcie napięcie zeszło z artystki, jak była poruszona i naprawdę zadowolona. I jak wiele ją to kosztowało.

Eivør. Co tu dużo pisać. Byliście, widzieliście. Eivør bardzo chciałaby jeszcze do Polski przyjechać. Mówiła o tym zaraz po koncercie. Ale Polska to dziwny kraj. Artystka daje fenomenalny koncert, a potem nie bardzo ma ją kto zaprosić by zagrała gdzieś, coś jeszcze. Rozumiecie coś z tego?

Acollective i Mammut. Najbardziej normalni ludzie pod słońcem. Luz, radość, otwartość i chęć dania innym jak najwięcej. Dziewczyny z zespołu mogliście jeszcze spotkać kilka dni po festiwalu, gdzieś w Polsce. Bo zarobione pieniądze postanowiły wydać na kilkudniowy objazd po naszym pięknym kraju.

I wreszcie Wilco. Największe logistyczne wyzwanie w historii naszego festiwalu. Ledwo zmieściliśmy sprzęt zespołu na scenie. Udało się. Bo i zespół chciał i my chcieliśmy, choć nie wszystkie cuda i cudeńka udało się pomieścić. Ale to co było wystarczyło. Mogliśmy się przy tej okazji przyjrzeć ile trwa przygotowanie do takiego koncertu i jakiej wymaga to perfekcji. Dość powiedzieć, że zespół nie miał tradycyjnego soundchecku. A i tak wszystko brzmiało. Największy podziw i sympatię wzbudził człowiek od gitar, który jak się okazało jeździł w trasy z największymi w tym z Lemmy Kilmisterem, którego piękne zdjęcie z piękną dedykacją zdobiło wnętrze jego super specjalistycznej walizeczki. Człowiek ten przez niemal cały dzień naprawiał struny, stroił gitary, etc. Ktoś zauważył, że nieustanna zmiana gitar to przesada. Ale to wynikało z profesjonalnego podejścia muzyków do koncertu. Chcieli by wszystko brzmiało bez zarzutu. Idealnie, perfekcyjnie. Dla Was. I choć koncert w Białymstoku był najmniejszym jaki grali na trasie, a i zapewne od lat, to wasz entuzjazm i wasze reakcje zrobiły na nich wrażenie. W pewnym momencie Jeff Tweedy postanowił, że zasługujecie na coś ekstra. Na ekstra bis. Przekazał informację w kulisy, menadżer czym prędzej ruszył z karteczką, na której zapisane zostały utwory i ich kolejność do dźwiękowca. A na zapleczu techniczni wyciągnęli akustyczne precjoza. To był prezent dla Was, specjalne podziękowanie i uznanie. Nawet nie wiecie jak wielkie.

Ekipa Wilco pokazała jak można być doskonale zorganizowanym, perfekcyjnie i odpowiedzialnie podchodzić do muzyki, a jednocześnie jak być przy tym wyluzowanym i otwartym na współpracę i kompromis. Dla nich nie miało znaczenia, że przyjechali do Białegostoku. Dla niech liczyło się tylko to, że skoro tu przyjechali to muszą dać maksa. W każdym wymiarze. Takiego profesjonalizmu życzymy wielu polskim zespołom.

Muzycy Wilco wyrażali bardzo oszczędnie swoje emocje. Tym większe znaczenie miały ich wyrazy uznania i podziękowania. Liczy się jakość, nie ilość słów. Ale i oni pozwolili sobie na chwilę słabości. W poniedziałek dostaliśmy bardzo lakonicznego, ale jednocześnie bardzo znaczącego smsa od menadżera. Smsa, z którego mogliśmy wyczytać słowa uznania. Słowa, które pojawiły się w muzykach, gdy byli już gdzieś w połowie drogi na następny koncert, gdy już nieco ochłonęli. Słowa, które jeszcze potem wróciły w mejlu. I za to uznanie jesteśmy wam bardzo wdzięczni. Bo właśnie tak współtworzycie ten festiwal.

2016 rok i piąta edycja już za nami. To historia. Za chwilę będziemy mówić o tym jako o zeszłorocznej edycji. Przed nami Halfway Festival 2017. Nie wiemy czy będzie zbyt jednorodny czy może zbyt energetyczny. Ale wiemy jedno, znów postaramy się zaprosić artystów, których lubimy, cenimy, szanujemy i których chcemy bardzo wam pokazać i sami jesteśmy ciekawi jak się na żywo zaprezentują. Nic się niestety nie zmieni także jeśli chodzi o pory. Znów koncerty kończyć się będą późno. Ale gdyby miało być inaczej, to musielibyśmy ograniczyć i tak ograniczoną liczbę tzw. slotów naszego festiwalu. A lista potencjalnych artystów znów jest bardzo długa...

Dziękujemy Wam za ten rok. Przepraszamy jeśli kogoś zawiedliśmy, cieszmy się jeśli daliśmy komuś radość. Bo to nie był łatwy rok w muzyce. Można więc mieć nadzieję, że przyszły będzie lepszy. I tego się trzymajmy. No i jeśli macie ochotę, to zapraszamy was do Białegostoku. 23-25 czerwca 2017. Znów się spotkamy w połowie drogi z artystami, z różnych stron świata. I może w końcu uda się nam nawet urozmaicić ofertę gastronomiczną. Czego i Wam i nam życzymy.

Co Jest Grane 24 ogłasza plebiscyt na najlepszy festiwal muzyczny 2016 roku. Wśród nominowanych jest Halfway Festival Białystok 2016.

Choć wiemy, że stając w szranki z gigantami szanse mamy nikłe, to miło nam będzie jeśli na nas zagłosujecie:

ZAGŁOSUJ NA HALFWAY FESTIVAL

 

 

Udało się! Tak najszczerzej możemy podsumować występ Angel Olsen podczas Halfway Festival 2017.

Jesteśmy dumni i szczęśliwi z tego faktu, bo ta niezwykła artystka weszła szturmem na muzyczne salony. Dobrze wiecie, że nie marnujemy czasu i energii na artystów obojętnych, więc w pierwszym ogłoszeniu dołączają do Angel Olsen (US) The Veils (UK) oraz Grúska Babúska (IS).

Każdy ma swoje muzyczne marzenia, a my wierzymy, że właśnie przedświątecznie spełniliśmy ich sporo. Można je też zmaterializować zakupując karnet HALF/BLIND w cenie 150zł/130zł*. Ceny karnetów zmienią się w Nowym Roku. Po podlasku. Tu Nowy Rok przychodzi dwa razy :) A więc macie czas do 15 stycznia włącznie.


KUP KARNET

*uczniowie, studenci do 26 roku życia, doktoranci, emeryci, renciści, osoby niepełnosprawne (aby skorzystać ze zniżki, przed wejściem na teren festiwalu należy okazać dokument uprawniający do ulgi)
*dzieci od 7 do 12 roku życia 50% ceny
*dzieci do 7 roku życia – wejście bezpłatne

Angel Olsen (USA)

Untitled design15

Angel Olsen z dziewczynki z gitarą przeistoczyła się w jedną z najważniejszych artystek nurtu alternatywnego i singer–songwriterskiego. Gdy we wrześniu 2016 roku ukazała się jej trzecia płyta „My Woman” stało się jasne, że ten rok będzie należał m.in. do niej. Płyta zebrała entuzjastyczne recenzje krytyki na całym świecie (choć w Polsce wyjątkowo niewiele się o tej płycie mówiło) i znalazła się bardzo wysoko niemal we wszystkich podsumowaniach 2016 roku. Nic dziwnego, że jesienna trasa po Europie okazała się sukcesem – większość koncertów została wyprzedana. Angel postanowiła do Europy powrócić latem i zagrać na największych festiwalach. Do Białegostoku przyjedzie prosto z Glastonbury, by za chwilę wyruszyć do Roskilde.

Angel Olsen urodziła się w St. Louis w USA i ma swoim dorobku trzy płyty. Od kilku lat nagrywa dla wytwórni Jagjaguwar, w katalogu, której znajdują się między innymi tacy artyści jak Bon Iver i Sharon van Etten. Po blisko trzech latach starań organizatorów Halfway Festvial Angel Olsen wreszcie zawita do Polski. I będzie to jej pierwsza wizyta.

 

The Veils (NZ)

1

Niektórzy twierdzą, że to jeden z najbardziej niedocenianych w Polsce nowozelandzkich zespołów. Na czele The Veils stoi charyzmatyczny wokalista i gitarzysta Finn Andrews. Grupa istnieje od 15 lat i ma na swym koncie 5 krążków. Swoje płyty wydaje z zadziwiającą regularnością – co trzy lata. Znana jest także z emocjonalnych koncertów i charakterystycznego kapelusza Finna, z którym jak się wydaje artysta nigdy się nie rozstaje. Grupa od początku istnienia podąża własną ścieżką alternatywnego grania. Ważną postacią w zespole jest także basistka Sophia Burn.

Grupa wydała w 2016 roku piąty bardzo dobrze przyjęty album „Total Depravity”, z którego pochodzi singiel „Low Lays the Devil”.

 

Grúska Babúska (IS)

2

Islandia to ważny punkt na muzycznej mapie Halfway Festival. Co roku artyści z tego kraju odwiedzają festiwal. Nie inaczej będzie podczas szóstej edycji. Tym razem do Białegostoku przyjedzie Grúska Babúska, trzy dziewczyny - Arndís, Harpa i Guđrúna Birna – które w 2011 roku spotkały się, jak to w Islandii bywa, w barze i postanowiły wspólnie tworzyć muzykę. Muzyka, którą tworzą dziewczyny, jest mieszanką elektroniki i akustycznych dźwięków zaczerpniętych z islandzkiego folkloru. W ich muzyce słychać także inspiracje Múm i synthpopem. Na scenie wykorzystują zarówno podkłady z komputerów jak i żywe instrumenty – flet, ukelele, gitary, perkusję i różne inne przeszkadzajki. Zespół sporo koncertuje w Islandii często łącząc swoje występy z wizualizacjami i artystycznymi performancami.

Dotychczas grupa wydała jedną płytę, kilka epek i serię 5 wideo.

Nasze ogłoszenie nie będzie spektakularne. Nie od dziś wiemy, że w tym, paradoksalnie, tkwi nasza siła.

Dziś oficjalnie. VI EDYCJA HALFWAY FESTIVAL 23-25 CZERWCA 2017!
A jeśli ten magiczny weekend wydaje Wam się mglisty i odległy, to z pomocą spieszą artyści poprzedniej edycji i nasze sentymentalne, a jakże, video z muzyką absolutnie rewelacyjnej Eivør. Tak było, będzie jeszcze lepiej!

 

– Wiele jest w naszym kraju wielkich festiwalowych marek. Dużo masowych spędów. W tym otoczeniu niewielki festiwal na wschodzie Polski, absurdalny jakby odrobinę w samym środku matecznika disco polo, jest na polskim koncertowym tle prawdziwą perełką. Nie prześpijcie go za rok – pisał w pofestiwalowej relacji Paweł Waliński z Interia Muzyka. Jak widzieli nas inni? Oto relacje po ostatniej edycji Halfway Festival:

Bartosz Sadulski, Muzyka Onet.pl
Dlaczego Halfway Festival?

Paweł Waliński, Interia Muzyka
Halfway Festival 2016 w Białymstoku: Błogostan

Monika Żmijewska, Gazeta Wyborcza
Jazda bez trzymanki. Świetne trzy dni z Halfway Festival

Łukasz Komła, Nowamuzyka.pl
Halfway Festival 2016 – nasza relacja

Kinga Krasuska, Outrave
Wszechobecne ciepło i muzyczna uczta. Relacja z Halfway Festival 2016

Ilona Nieroda, Uwolnij Muzykę
Festiwal, który nie zawodzi

Jacek Wnorowski, Music Is
Halfway Festival 2016

Anna Dycha, Bialystokonline
Tańce pod sceną i relaks na leżaku. Halfway Festival Białystok trzyma poziom

Natalia Ostaszewska, Radio Aktywne
Halfway Festival/ W Połowie Drogi i Białystok stolica muzyki ambitnej i światowej

Adam Klimiuk, Polskie Radio Białystok
Trzy dni z Halfway Festival Białystok 2016

Jerzy Doroszkiewicz, Poranny.pl
OiFP. Halfway Festival 2016

Studiuj w Białymstoku
Halfway Festival / W Połowie Drogi 2016

Program Odeska 1, TVP 3 Białystok
Halfway 2016

 

 

W tym roku nawiązaliśmy współpracę z Centrum im. Ludwika Zamenhofa, Muzeum Podlaskim w Białymstoku i Galerią Arsenał. Z festiwalowymi opaskami możecie nieodpłatnie zwiedzać ekspozycje stałe i czasowe, a jest w czym wybierać!

Centrum im. Ludwika Zamenhofa
ul. Warszawska 19

Wystawy stałe:
„Białystok młodego Zamenhofa”-  multimedialna wystawa prezentująca Białystok, w którym dorastał młody twórca jęzka esperanto – Ludiwk Zamenhof.
„Nie od razu pomnik zbudowano” – historia planów  upamiętnienia Ludwika Zamenhofa w Białymstoku.
„Bojary 2” – ekspozycja archiwalnych fotografii jednej z najstarszych białostockich dzielnic.

Wystawy czasowe:
„Bez wody ani rusz” – wystawa różnorodnych obiektów pływających.
„(Lasting) traces” – fotografie ukazujące rdzennych mieszkańców obu Ameryk, wykonane przez zdolną, pochodzącą z Białegostoku fotograf - Igę Drobisz.

 

Muzeum Podlaskie
Ratusz, Rynek Kościuszki 10

GALERIA MALARSTWA POLSKIEGO
Stała ekspozycja liczy ponad 120 dzieł najwybitniejszych polskich i obcych malarzy, działających w ciągu ostatnich 250 lat. M.in. Marcello Bacciarelli, Jan Chrzciciel Lampi, Józef Grassi, Michal Bogoria Skotnicki, Piotr Michalowski.

Wystawa czasowa:
ALEKSANDER SZTURMAN (1869-1944). ARTYSTA W PODRÓŻY.
Wystawa jest pierwszą prezentacją obrazów Aleksandra Szturmana znajdujących się w kolekcji Muzeum Podlaskiego w Białymstoku. Jest ona największym muzealnym zbiorem prac artysty.

W ramach współpracy Opery i Filharmonii Podlaskiej - Europejskiego Centrum Sztuki w Białymstoku i Muzeum Podlaskiego, Festiwalowicze mogą odwiedzić bezpłatnie wszystkie oddziały Muzeum Podlaskiego.

 

Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego
ul. Świętojańska 17

„ALFONS KARNY. OPUS VITAE”
Wystawa prezentuje dorobek artystyczny Alfonsa Karnego jednego z najwybitniejszych polskich rzeźbiarzy XX wieku. Karny wielokrotnie nagradzany różnorakimi zagranicznymi prestiżowymi nagrodami urodził się w Białystoku, Marzył o utworzeniu tu muzeum, w którym mógłby pokazać swoje rzeźby i które byłoby jego symbolicznym powrotem do Białegostoku. Zamysł ten udało się zrealizować dopiero w 1993 roku, już po śmierci Karnego.


STAN WYS - MUZYKA FORM – RZEŹBA.
Ekspozycja prezentująca prace Stanisława Wysockiego, który studiował Hochschule der Kunst w Berlinie w pracowni amerykańskiego profesora J.H.  Lonasa.  Praktykę rzeźbiarską odbył w giserni Henrego Moora.  Rzeźby artysty były prezentowane w najznakomitszych polskich, jak i zagranicznych galeriach.

 

Muzeum w Tykocinie
ul. Kozia 2, Tykocin


WYSTAWY W SYNAGODZE

EKSPOZYCJA WNĘTRZA SALI GŁÓWNEJ WIELKIEJ SYNAGOGI

Tykocińska Wielka Synagoga wybudowana została w 1642 r. Obecny kształt nadano jej odbudowując po pożarze w 1736 r.  
W 2015 r. w ramach projektu „Rekonstrukcja wnętrza Sali Wielkiej Synagogi w Tykocinie”, dofinansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przywrócono dawny wygląd wnętrza Sali Wielkiej.
Dzięki realizacji tego zadania współczesny wygląd i wyposażenie Sali Wielkiej Synagogi odwołuje się do wystroju tego miejsca sprzed II wojny światowej.

POKÓJ RABINA
Kameralna ekspozycja w wieży tykocińskiej synagogi prezentująca wiernie odtworzony pokój żydowskiego kapłana – rabina.

GALERIA MALARSTWA ZYGMUNTA BUJNOWSKIEGO | WYSTAWA W DOMU TALMUDYCZNYM

W zaaranżowanym saloniku szlacheckim z przełomu XIX/XX w. prezentowana jest kolekcja obrazów Zygmunta Bujnowskiego - malarza, żyjącego i tworzącego w Tykocinie w pierwszej ćwierci XX w. Bujnowski tworzył głównie pejzaże, do których motywy czerpał ze wschodnich kresów Polski. Na uwagę w jego pracach zasługuje niebo będące odbiciem nastrojów psychicznych, w jakich się wtedy znajdował. W jego twórczości odnajdujemy też obrazy o tematyce architektonicznej. Malował kościoły, cerkwie i synagogi ukazując wielokulturowość wschodniej Polski.

 

Muzeum Ikon w Supraślu
ul. Klasztorna 1, Supraśl

IKONA. OBRAZ I SŁOWO. MIĘDZY TYM CO ULOTNE A WIECZNE
Ekspozycja stała w Muzeum Ikon w Supraślu, której eksponaty pochodzą z najróżniejszych okresów, miejsc. Jej nastrój i aranżacja, przenosi widza w nieznaną, tajemniczą przestrzeń, która budzi emocje, przenikając do najgłębszej duchowości. Niezwykłe doznania, jakie towarzyszą podczas zwiedzania muzeum, potęguje wszechobecna muzyka, jednogłosowy śpiew chóralny, służący kontemplacji świętych wizerunków, zgodnie ze słowami ojców Kościoła: „Niech twój głos śpiewa, a rozum pilnie rozmyśla nad światem”.

 

Galeria Arsenał
Galeria Arsenał (główna siedziba), ul. Adama Mickiewicza 2
Galeria Arsenał elektrownia, ul. Elektryczna 13 (wejście od ul. Świętojańskiej)

Ekspozycje:

Miłość na skraju przepaści - edycja brazylijska
Wystawa „Miłość na skraju przepaści” w Galerii Arsenał w Białymstoku bada pojęcie miłości w odniesieniu do doświadczenia bycia na skraju: na krawędzi pragnienia lub rozpaczy, namiętności lub występku. Wideo, fotografie i instalacje osiemnastu artystek z Europy Wschodniej kładą nacisk zarówno na zmysłowy, jak i polityczny potencjał miłości jako zjawiska zacierającego granice między rzeczywistością a fikcją, sferą prywatną a publiczną, jednostką a zbiorowością.


NOWE ILUSTRACJE
NOWE ILUSTRACJE to multimedialna wystawa, której tematem są relacje pomiędzy sztuką a różnymi dyscyplinami nauki i literatury, filozofią, teatrem, filmem czy modą.
Osobnym wątkiem są fascynacje artystów innymi twórcami, inspiracje konkretną pracą lub teorią artystyczną; bardzo często będzie to także praca w innym medium. Tworzyć się będą relacje pomiędzy obrazem i tekstem literackim lub naukowym, tekstem i filmem, fotografią i muzyką etc. Te korespondencje mogą być zaskakujące, ale istotna jest wspólna idea, fascynacja, która prowokuje do działania, do tworzenia odpowiedzi we własnym języku.

 

 

 

Dtekk (Up To Date Festival, Technosoul) i Grobel (MOST, S1 Warsaw) - to z nimi spotkamy się na chilloucie ‪#‎zinnejbajki‬!

Grobel (MOST / S1 Warsaw)
Warszawski didżej, promotor i wydawca. Jest pomysłodawcą i współautorem projektu Niewidzialna Nerka będącego hołdem didżejów i producentów dla pionierskich czasów kultury hip-hop w Polsce. Jest także producentem wykonawczym kompilacji CD z warsztatów Red Bull Music Academy Bass Camp. Ma również za sobą epizod jako współprowadzący program Muzyka Nowoczesna z raperem Pezetem na antenie RBL.TV.  Sprowadził do Warszawy święto Record Store Day, które otrzymało nagrodę publiczności w konkursie "Wdechy" w 2012 roku. Jako jedyny Polak obok takich postaci jak Efdemin czy The Analogue Cops udzielił wywiadu do publikacji naukowej "Vinyl: The Analogue Record in the Digital Age" wydanej nakładem Bloomsbury Publishing UK. Od 2014 jest współorganizatorem i prowadzącym imprez Boiler Room odbywających się w Polsce. Wytwórnia S1 Warsaw, której jest współzałożycielem wydaje jakościowe płyty winylowe z utworami polskich i zagranicznych artystów m.in Eltron John, Chino i Matat Professionals.  Obecnie Rafał udziela się intesywnie w ramach projektu MOST: http://www.facebook.com/most.rec

http://soundcloud.com/grobels1wwa/grobel-escape-the-structure/
http://soundcloud.com/the-ransom-note/the-r-n-mix-rafal-grobels/

Dtekk (Up To Date Festival / Technosoul)
Dtekk to człowiek instytucja na polskiej scenie muzyki elektronicznej: DJ, promotor i aktywista na rzecz kultury. Pierwsze kroki w miksowaniu stawiał w 2000 roku, a od 2001 roku jest rezydentem białostockiego klubu Metro. Jego sety, wyłącznie winylowe, z jednej strony prezentują szeroki przekrój tego, co najlepsze w muzyce techno, z drugiej – jest fanem electro, disco, italo i ambientu. Dtekk współtworzy kolektyw Technosoul od początku jego istnienia i jest jednym z autorów jego sukcesu: szeregu imprez, na których zagrało wielu wybitnych artystów z całego świata oraz poszerzenia działalności kolektywu o wytwórnię. Technosoul może pochwalić się już czterema wydawnictwami winylowymi, a to dopiero początek. Najważniejszym osiągnięciem w działalności Dtekka wydaje się być Up To Date Festival, którego jest pomysłodawcą, organizatorem i strategiem, jak również dyrektorem programowym. Jakby tego było mało, to Dtekk stoi za wieloletnimi imprezami cyklicznymi takimi jak Ambient Park, Secret Location, Salon Ambientu i Kitsch’n’Electricity, które, zgodnie z najważniejszym dla niego założeniem, odbywają się przede wszystkim w Białymstoku i rozwijają tamtejszą scenę.
Fanpage: http://www.facebook.com/dtekkPL
Technosoul: https://www.facebook.com/technosoulpl
Up To Date Festival: http://www.uptodate.pl
Mixcloud: https://www.mixcloud.com/dtekk1

Kiedy pochodzi się z kraju, na który składa się 18 wysp, mosty nabierają wyjątkowego znaczenia. Mosty, o których śpiewa Eivør są duchowe i oznaczają połączenia między ludźmi i miejscami.


W sobotę my też zbudujemy taki most - połączymy dwa muzyczne światy - Eivør wystąpi z muzykami Orkiestry Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku pod dyrekcją Kazimierza Dąbrowskiego. Aranże na tę okoliczność przygotował Max Fedorov - na co dzień chórzysta OiFP. Nie możemy się doczekać tego spotkania W Połowie Drogi! Bądźcie z nami w sobotę o 19.30!

Koncert jest realizowany w ramach Halfway Festival.Nordic Wind 2016.

 

Podczas tegorocznej edycji zapraszamy Was do rozmów o muzyce i przyszłości Halfway Festival/ W Połowie Drogi.


W sobotę i niedzielę ugości nas zaprzyjaźniony Gram off on. Moderatorem pierwszego spotkania będzie dziennikarz muzyczny Andrzej Bajguz. Na oba wydarzenia wstęp wolny!
Chętnie wysłuchamy Waszych spostrzeżeń i uwag, skonfrontujemy różne punkty widzenia, liczymy na owocne rozmowy i obfite konkluzje!